Riskli binada oturanlar dikkat! Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı belli oldu!

Riskli binada oturanlar dikkat! Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı belli oldu!
KAYNAK:Uşak Haber

Depremde oturduğu bina kullanılamaz hale gelenleri yakından ilgilendiren Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi açıklandı. Böylelikle kentsel dönüşüme giren konutlara uygun kredi verilecek...

Riskli binada oturanlar dikkat! Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı belli oldu - Kahramanmaraş depremlerinin ardından riskli yapıda oturan veya binası ağır hasar alanlar için verilecek devlet destekli kredinin detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi açıklandı. Bu paket kapsamında riskli bina malikleri, yüklenici ve konut üreticileri için ayrı ayrı kullandırılacak devlet destekli kredilerin detayları duyuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi duyurusunda konuştu. Bu paketin kişi başı 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkanı sunduğunu söyleyen Nebati, “Finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz. Hayırlı olsun.” dedi. Bu finansman paketinden riskli alan, rezerv alan ve riskli yapı malikleri yararlanabilecek.

2023/02/21/para-2.jpg

DEVLET DESTEKLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kişisel sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’de kentsel dönüşüm konusunda yeni bir döneme girildiğini belirten Bakan Kurum sürecin hızlandırılması için gerekli adımları attıklarını söyledi. Dönüşüm kredisi limiti 600 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya çıkmış oldu. Her iki bakanlığın paylaştığı açıklamalara göre yeni yapılan inşasına ve kentsel dönüşümüne yönelik çalışmalar hızlandı.

2023/02/25/vergi-hesap-1.jpg

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VADE VE FAİZ ORANI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın duyurduğu Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi’nde vade ve faiz oranları açıklandı. Konut yapım kredisinde 10 yıl vadede ilk konut hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0.79, devlet katkısı oranı yüzde 70 oldu. Sonraki konutlar için 3 milyon liraya kadar hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0.89, devlet katkısı oranı yüzde 60 oldu.

Konut edinme kredisinde hak sahibi yüzde 79 faizle ödeme yaparken yüzde 70’ini devlet karşılayacak. Depremde hasar alan binalara güçlendirme kredisi kapsamında 320 bin liraya kadar yüzde 0.99 faizli, yüzde 0.40 devlet destekli finansman sağlanacak.