Seviyeyi verdi, o seviyeyi görünce işi bitirin dedi!

Seviyeyi verdi, o seviyeyi görünce işi bitirin dedi!
GİRİŞ

Yaptığı tahminlerle yatırımcıların yakın markajında olan İslam Memiş’ten gelen açıklamalar dikkat çekti. Piyasalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, “O seviyeyi görünce bu yıl için işi bitirmeli” çıkışı yaptı.

Haftalık olarak değerlendirmelerde bulunmasıyla dikkat çeken İslam Memiş, bu haftaki değerlendirmesini de gerçekleştirdi. Amerikan Merkez Bankası FED’in kararının önemli olduğunu bildiren İslam Memiş, “Ekonomi çift şeritli bir yoldan ilerleyecek. Türkiye olarak yurt içini ayrı, yurt dışını ayrı takip edeceğiz. Türkiye'yi seçim gündemi, dünyayı Fed'in açıklamaları ve kararları etkileyecek” öngörüsünde bulundu. Memiş, ardından piyasalara ilişkin yeni seviyeler de verdi.

Öngörülerine ilişkin birtakım değişiklikler yapan İslam Memiş, “Bu hafta için emtia fiyatlarında bir yükseliş dolarda bir gerileme olacağını öngörmüştük ama Fed Başkanı Powell'ın yaptığı açıklamalar piyasaları ters köşeye yatırdı. Güvercin tonda açıklamalar bekleniyordu ancak böyle olmadı” diye konuştu. Ardından 25 baz 25 baz olmak üzere üst üste iki ay FED’in faiz artırımı yapacağını tahmin eden Memiş, iç piyasalara ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte İslam Memiş’in analizleri…

“ENFLASYONİST ORTAMLA MÜCADELEMİZİ ZAYIFLATAN BİR GELİŞME”

Dövizin geleceğine ilişkin önemli açıklamalar yapan İslam Memiş, “Türkiye ise deprem öncesi seçim odaklıydı, deprem sonrası yeniden seçime odaklandı. Özellikle borsa tarafında artık profesyonel yatırımcılar kendilerini güvende hissetmeli. Gelen haber akışları o kadar değişken ve hızlı ki yatırımcılar bu ortamda kendilerini çok iyi kontrol edemeyebilir. Çok ciddi anlamda belirsizlikler var. Dolar lira kurundaki yükselişler de dikkat çekici. 18.86'ya sıkışan dolar, ekranlarda 18.94'ü serbest piyasalarda ise 19.16 liranın üzerinde bir dolar kuru var. 19.30'u da 2 ay önce görmüştü” dedi. Ardından değerlendirmelerine devam eden Memiş, şöyle konuştu:

“Doların aslında TL ayağında yüksek kalması bizim de enflasyonist ortamla mücadelemizi zayıflatan bir gelişme. Deprem maliyeti de var. 100 milyar dolara kadar çıkabilir bu maliyet. Dolar kuru ve deprem bizi haziran sonrası kur atakları ve düşmeyen bir enflasyonla karşı karşıya bırakabilir. İhracatımız genelde euro ile olduğundan dolar yükselir euro düşerken olumsuz etkisi oluyor.”

“BENCE ORADA BU YIL İÇİN İŞİ BİTİRMELİ”

Altın ve gümüşe ilişkin de açıklamalar gerçekleştiren İslam Memiş, “Altın ve gümüş tarafındaki bu düşüşler yatırımcısı için fırsat. Makas aralığı yüksek olduğu için sert düşüşler yatırımı artırmak için fırsat sunuyor. Fiyatın düşmesi olumlu, fiyatın yükselmesi yatırımcısı için olumsuzdur” değerlendirmesini yaptı. Ardından altın için seviye veren İslam Memiş, “O seviyenin altına inince bence orada bu yıl için işi bitirmeli” çıkışı ile dikkat çekti. İslam Memiş’in konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

KAYNAK: UŞAK HABER