SGK prim borcu olanlar EYT kapsamına alındı! EYT kredisiyle prim borçları Halkbank ile kapatılacak…

SGK prim borcu olanlar EYT kapsamına alındı! EYT kredisiyle prim borçları Halkbank ile kapatılacak…
GİRİŞ

EYT’yi SGK prim borçları nedeniyle kaçıranlara özel faiz oranları ve esnek geri ödeme seçenekleri ile kamu bankasından kredi imkanı verildi. Halkbank’tan SGK prim borçlularına destek!

SGK prim borcu olanlar EYT kapsamına alındı! EYT kredisiyle prim borçları Halkbank ile kapatılacak - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili sorunun yeni yasal düzenleme ile çözüme kavuşmasının ardından milyonlarca kişi emekli oldu. Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999’dan önce olan, EYT kapsamında yer alan ancak SGK prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara ise kamu bankasından destek verilecek.

EYT Kredisi kapsamında Halkbank’tan SGK prim borcu olan ve EYT kapsamında olmasına rağmen söz konusu borçlar nedeniyle emekli olamayanlara avantajlı finansman desteği duyuruldu. Bu sayede prim borçları rahatlıkla kapatılabilecek.

SGK PRİM BORÇLULARI EYT KAPSAMINA ALINDI!

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borçları olanların EYT ile emekli olmasını sağlayacak yeni çalışmalar gündeme gelmişti. Kısa süre önce birçok vatandaş EYT kapsamında ilk maaşlarını da alamaya başladı.

8 Eylül 1999 yılından önce sigorta başlangıcı olan, EYT kapsamında emekli olmaya hak kazanan ancak biriken SGK prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara EYT Kredisi Halkbank tarafından verilecek. SGK prim borçlularının da kapsama alınmasının ardından birçok kesimde emeklik fırsatı oluştu. Bu sayede EYT’yi prim borcu ile kaçıranlara destek verilecek.

100 BİN TL’YE KADAR EYT KREDİSİ VERİLECEK!

SGK prim borcu olanlara 100.000 TL’ye kadar EYT kredisi verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda üst limit 100 bin TL olarak belirlenmiştir. Kamu bankası olması ayrıcalığı ile 50.000 TL’ye kadar olan tutar için aylık yüzde 1,75 faiz oranlarıyla tahsis ücretli, 50.001 TL ve üzerinde krediler için aylık yüzde 1,79 faiz oranları ile tahsis ücretli olarak kredi kullandırılacaktır.

EYT KREDİSİ HESAPLAMA

Halkbank EYT Kredisi hesaplaması seçilen kredi miktarı ve vadesine göre değişmektedir. Aylık eşit taksitli ya da 3 aya kadar ödemesiz olarak da kredi kullanılabilecek. 50 bin TL kredi için 36 ay vadede aylık 2.021 TL taksit tutarı hesaplanıyor. 24 ay vadede 100 bin TL kredi için bu tutar 5.430 TL olarak belirlenmiştir.

KAYNAK: UŞAK HABER