Sıfır otomobillerde yeni dönem! Renault, Hyundai, Fiat... 3 ayda 144 bin TL! Sadece 4 marka kaldı!

Sıfır otomobillerde yeni dönem! Renault, Hyundai, Fiat... 3 ayda 144 bin TL! Sadece 4 marka kaldı!
GİRİŞ

Sıfır otomobil fiyatları için yeni düzenlemeler devreye giriyor. Fiat, Renault, Hyundai ve Citroen gibi birçok model Mayıs ayı zamlarıyla dikkat çekmişti. 600 bin liranın altında sadece 4 marka kaldı…

Sıfır otomobillerde yeni dönem! Renault, Hyundai, Fiat... 3 ayda 144 bin TL! Sadece 4 marka kaldı! - Türkiye’de otomobil fiyatları katlanarak artmaya devam ediyor. Mayıs ayı fiyat listelerini duyuran birçok marka döviz kurunda yaşanan artış sonrasında ortalama olarak fiyatlarına 30 bin TL zam uyguladı.

Sektör temsilcilerinden konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise en büyük sorunun taşıt kredilerinde odluğunun altı çiziliyor. Öte yandan piyasada 600 bin TL’nin altında ise sadece 4 marka kaldığı aktarıldı. Fiat, Renault, Hyundai ve Citroen modellerinde de fiyatalar artıyor. Sıfır otomobil fiyatlarına bir düzenleme daha gelebilir.

3 AYDA 144 BİN LİRA ARTIŞ!

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı artan fiyatlara rağmen Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,7 oranında büyüdü. Sıfır araçlarda ise fiyatlar rekor seviyelere gelmeye devam ediyor.

Mayıs ayının gelmesinin ardından birçok marka sıfır araç fiyatlarında yaklaşık 30 bin TL seviyelerinde zam uyguladı. Bu rakamların da eklenmesinin ardından Mart ayından bu yana 3 aylık süreçte ortalama olarak araç fiyatları 144 bin TL zamlanmış oldu.

TAŞIT KREDİLERİ EN BÜYÜK SORUN!

Sektör temsilcileri ise bir yandan vergiler, sürekli artan kur ve taşıt kredilerinin en büyük sorun olduğuna işaret ediyor. Araç sahibi olmak isteyenler için yüksek faiz oranları ve düşük vadeli taşıt kredilerinin en büyük sorun olduğu aktarılıyor.

SIFIR ARAÇLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME!

Otomobil piyasalarında yaşanan fiyat artışı ve diğer art niyetli faaliyetlerin önüne geçmek için yeni düzenlemeler devreye alındı. 6 yıl 6 bin kilometre kuralının yanına yeni bir kural daha eklenmiş oldu. Bu düzenleme ile yüksek fiyat belirleyen, araç satışından kaçınan ve tüketicilerin aksesuar almaya zorlayan firmaların yetki belgeleri iptal edilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından söz konusu düzenleme sonrasında 4 milyon 458 bin 600 liraya kadar idari para cezası ve ayrıca bu tür faaliyetler yürüten firmaların ifşası da yapılacak.

KAYNAK: UŞAK HABER