Ünlü ekonomistten şaşırtan altın yorumu! Altın gerçek fiyatına gelmek zorunda

Ünlü ekonomistten şaşırtan altın yorumu! Altın gerçek fiyatına gelmek zorunda
GİRİŞ

Altın yatırımcısının yakından takip ettiği ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu, altın piyasasına ilişkin kritik bir yorumda bulundu. Altının gerçek fiyatına geleceğini vurguladı…

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası FED’in söylemleriyle birlikte dalgalanmalar yaşanmaya başladı. Ons altın fiyatı 2023 yılının en düşük seviyesine gerilerken, buna bağlı olarak gram altın fiyatı ise 1.185 TL’lik rekorundan yüzde 7.6 kayıp yaşadı. Altın fiyatlarında yükseliş başlayacak mı sorusunun yanıtını arayanlara ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan cevap geldi.

Altın piyasasına ilişkin başarılı tahminleriyle bilinen Tunç Şatıroğlu, altın fiyatının şu anda olması gereken gerçek değeri hesapladı. FED’in daha fazla faiz artışı yapamayacağına dikkat çeken ünlü ekonomist, altın yatırımcısını umutlandıran ifadeler kullandı. Altın fiyatlarındaki düşüşün bitmesini ve yeniden yükseliş hareketini bekleyen yatırımcılar piyasayı ve uzmanları yakından takip ediyor.

altin16.jpg

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Ons altın ve gram altın için umutlu olduğunu belirten ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu, makro bakış açısıyla altın fiyatlarının çok düşük olduğunu söyledi. ABD M2 para arzının pandemi öncesinden beri yüzde 38’lik artış yaşamasını yorumlayan Tunç Şatıroğlu “Bu artış ABD’de birçok şeyin fiyatının artmasına sebep oldu. Altın fiyatları para arzı kadar değerlenmiş olsa yüzde 38 artışla 2.220 dolar seviyelerinde olması gerekiyor. 2018’den bu yana ülkedeki enflasyon artışı yüzde 20. İki tarafta da artış varken altın bunun çok gerisinde kaldı.” dedi.

FED’in artık daha fazla faiz arttıramayacağını düşünen ekonomist, bununla birlikte faiz indirimlerinin geleceğini kaydetti. “Faizleri indirdikleri zaman ise altın fiyatlarının yükselmesini bekliyorum.” diyen Şatıroğlu, bir yandan da yatırımcıları dip seviyeye karşı uyardı.

altin1.jpg

ALTINDA DİP SEVİYE UYARISI

Ons altın fiyatının kritik bir seviyede konsolide olduğuna dikkat çeken Şatıroğlu, 1790 dolarlı seviyelerde dip yapabileceğini belirtirken bunun gelip geçici olacağını kaydetti. Ünlü ekonomist, özellikle FED’in para politikasındaki değişiklik hamlesiyle birlikte altın fiyatında çok büyük bir yükseliş potansiyeli gördüğünü belirtti. Tunç Şatıroğlu’nun piyasalar ve altın yorumuyla birlikte yatırımcıların yükseliş beklentisi devam ediyor.

KAYNAK: UŞAK HABER