Uzmanlar uyarıyor: Mart ayının en çok kazandıran yatırım aracı belli oldu! Altın, borsa, döviz

Uzmanlar uyarıyor: Mart ayının en çok kazandıran yatırım aracı belli oldu! Altın, borsa, döviz
GİRİŞ

Mart ayında en çok kazandıran yatırım aracı belli oldu. Uzmanlar ise piyasalardaki dalgalanmalara karşı uyarıyor. Altın yine güvenli liman olmaya devam ediyor. İşte altında son durum…

Uzmanlar uyarıyor: Mart ayının en çok kazandıran yatırım aracı belli oldu! Altın, borsa, döviz - Piyasalarda bir yandan ABD’den gelen haberler, diğer yandan küresel piyasalarda takip edilen veriler altın fiyatlarında son aylarda yükselişe neden oldu. Aylık en yüksek reel getiri bazında bakıldığında ise yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ – ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,32, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1,45 oranında altında olumlu tablo yaşandığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin açıklanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları beklentileri karşıladı. Özellikle altında son dönemde yaşanan yükseliş eğilimi birçok yatırımcının da dikkatini çekmişti.

altin3.jpg

EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI HANGİSİ?

Mart ayı verilerine göre TÜİK’in açıklamasında aylık en yüksek reel getirinin altında olduğu görüldü. Buna göre, aylık en yüksek getiri, Yİ – ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,32, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1,45 ile külçe altında yaşandı.

Yİ – ÜFE ile diğer yatırım araçlarına bakıldığında ise BIST 100 endeksi yüzde 3,27, mevduat faizi yüzde 1,04, dolar yüzde 0,38 ve euro ise yüzde 0,30 oranında yatırımcılarına reel getiri sağladı.

altin14.jpg

ALTINDA SON DURUM NE?

Mart ayında en yüksek reel getiriye sahip külçe altın, 3 aylık değerlendirmede ise Yİ – ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olmayı başardı. Altın piyasalarında son duruma karşı uzmanlar ise uyarıyor.

8 Nisan Cumartesi gününde hafta sonu itibariyle kapalı olan piyasalarda gram altın 1.242 TL, çeyrek altın 2.103 TL ve ons altın ise 2.008 dolardan işlem görüyor.

KAYNAK: UŞAK HABER