Zorunlu trafik sigortası primleri güncellendi! Bu kişiler artık yüzde 50 indirimli ödeyecek!

Zorunlu trafik sigortası primleri güncellendi! Bu kişiler artık yüzde 50 indirimli ödeyecek!
GİRİŞ

Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme yapıldı. Prim tablosu güncellenerek 9 basamaklı hale geldi. İyi şoföre yüzde 50 indirim uygulanırken, bu kişiler yüzde 200 zamlı ödeyecekler…

Zorunlu trafik sigortası primleri güncellendi! Bu kişiler artık yüzde 50 indirimli ödeyecek! - Zorunlu trafik sigortasında yeni tarifler belli oldu. Yapılan düzenleme kapsamında elektrikli araçlara yönelik de trafik sigortası primlerinde düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda elektrikli arabalarla yüzde 10 indirim uygulanacak. İlk defa trafiğe çıkanlar ise yüzde 10 zamlı prim ödemek zorunda kalacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, tüm araç sahipleri için zorunlu trafik sigortasında artık yeni primler geçerli olacak. Zorunlu trafik sigortasında yapılan düzenleme sonrasında hasarsızlık indirimleri ve hasar sonrası primleri için yeni oranlar ortaya çıktı. Ayrıca tavan fiyatlar da önümüzdeki aydan itibaren her ay yüzde 2 oranında artacak.

trafik-sigorta-2.jpg

BU KİŞİLER YÜZDE 50 İNDİRİMLİ ÖDEYECEK!

Zorunlu trafik sigortasında mevcut uygulamada bugüne kadar 7 basamaklı bir prim tablosu tercih edilmiştir. Söz konusu tablonun üst sıralarında yer alan vatandaşlar indirimli, alt sıralarda yer alanlar ise zamlı primlerle karşılaşıyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu tablo 9 basamaklı hale geldi.

Düzenlemeye göre tablonun en üst sırasında yüzde 50’ye kadar indirim yer alıyor. En altta ise yüzde 200’e kadar zamlı fiyatlar görüldü. Yeni düzenleme kapsamında iyi şoförler yüzde 50 indirimli olarak trafik sigortası öderken, kötü şoförler ise yüzde 200 zamlı olarak ödeme yapacaklar.

trafik-sigorta-1.jpg

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE YÜZDE 10 İNDİRİM!

Elektrikli otomobillere artan ilgi sonrasında bu araçlara karşı teşviki de artırmak için yüzde 10 oranında indirim uygulanması hedefleniyor. Elektrikli otomobillerde yüzde 10’a kadar sigorta priminde indirim uygulanırken, ilk defa trafiğe çıkacak vatandaşlar için sigorta primi yüzde 10 daha fazla olacak.

KAYNAK: UŞAK HABER