2023 Kadir Gecesi ne zaman Kadir Gecesi hangi ibadetler yapılır? Hz. Muhammed’in Kadir Gecesi okuduğu dua

2023 Kadir Gecesi ne zaman Kadir Gecesi hangi ibadetler yapılır? Hz. Muhammed’in Kadir Gecesi okuduğu dua
GİRİŞ

İslam aleminde bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilen Kadir Gecesi’ne sadece sayılı günler kaldı. Ramazan ayının son 10 günü içinde gizlenen Kadir Gecesi neler yapılmalı? İşte yanıtı…

2023 Kadir Gecesi ne zaman Kadir Gecesi hangi ibadetler yapılır? Hz. Muhammed’in Kadir Gecesi okuduğu dua… - On bir ayın sultanı Ramazan ayının bitimine az bir süre kala Kadir Gecesi’de tüm inananları heyecanlandırmaya başladı. Bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilen Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının son 10 günü içinde bir gece olduğu ve o gece yapılacak her ibadetin ve duanın kabul olabileceği aktarılıyor.

İslami kaynaklara göre Kadir Gecesi Hz. Muhammet (s.a.v) tarafından okunması tavsiye edilen dualarda bu gece tüm inananlar tarafından okunuyor. Bu özel geceyi ibadetle geçirmek isteyenler için birçok tavsiyede bulunulmuştur.

KADİR GECESİ OKUNACKA DUA

Çeşitli İslami kaynaklara göre Kadir Gecesi İslam Peygamberi Hz. Muhammet (s.a.v) tarafından okunacak dua hakkında görüşlere yer verilmiştir. Bir kaynakta Hz. Aişe’nin Kadir Gecesi hangi duanın edilmesi gerektiği sorusuna Hz. Muhammet (s.a.v) şu cevabı vermiştir: ‘’Allahümme inneke afüvvün kerimun tuhibbül afve fa’fü anni’’

‘’Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affet’’ anlamına gelen duanın Kadir Gecesi okunması gerektiğini tavsiye etmiştir. Ayrıca bu gece bolca nafile ibadette bulunmak ve kuran okumak da tavsiye edilir.

2023 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Dini birçok kaynakta Ramazan’ın son 10 günü içinde bir geceye denk geldiği ifade edilen Kadir Gecesi, 17 Nisan 2023 Pazartesi gününe denk geliyor. Ramazan ayının 27’inci gecesi genelde Kadir Gecesi olarak idrak ediliyor. Ancak Ramazan ayının son 10 günü içinde bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’nin aranması ve her gece ibadet edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

KAYNAK: UŞAK HABER