Altın alacaklara kıdemli analistten son uyarı! FED sonrası altın fiyatı 3’e katlayacak

Altın alacaklara kıdemli analistten son uyarı! FED sonrası altın fiyatı 3’e katlayacak
KAYNAK:Uşak Haber

Altın yatırımcısını yakından ilgilendiren açıklamalar peş peşe geldi. Altın piyasası uzmanları FED’in faiz hamlesini değerlendirdi. Analistler altın fiyatlarında yükseliş bekliyor...

Altın alacaklara kıdemli analistten son uyarı! FED sonrası altın fiyatı 3’e katlayacak - ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararına dair değişen beklentiler küresel piyasalarda çalkantı yarattı. Altın fiyatlarına olumlu yansıyan bu gelişmelerle birlikte gözler ons altın piyasasına çevrildi. Yatırımcılar altındaki yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ederken uzmanlardan önemli açıklamalar geldi.

ABD ve Avrupa’yı saran bankacılık krizi altın piyasalarını derinden etkiledi. Kriz ortamını çok seven değerli metal, bu fırsatı iyi değerlendirdi ve kısa sürede yüzde 5’ten fazla değer kazandı. Böylelikle küresel piyasalarda ons altın fiyatı 1900 dolarlı seviyeleri gördükten sonra volatilitede artış oldu. Ons altın fiyatındaki yükseliş yurt içi piyasada gram altın yatırımcısının da yüzünü güldürdü.

fed.jpg

FED’İN FAİZ HAMLESİ ETKİLİ OLACAK

Dev bankaların peş peşe iflas etmesinden sonra ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar altın piyasasını hareketlendirdi. Yatırımcıların “en güvenli liman” dedikleri altın, kriz anından hızlı yükseliş hamlesiyle çıktı. Bu sırada FED’in faiz hamlesine dair beklentiler ons altın fiyatını doğrudan etkiliyor. 22 Mart tarihinde açıklanacak FED’in faiz toplantısı için tahminler gelmeye başladı.

Bloomberg kıdemli emtia analisti Mike McGlone, FED’in parasal sıkılaşma politikasından vazgeçip gevşemeye geçeceğini söyledi. Bu durumda altın fiyatında yeniden yükseliş ivmesinin başlamasını bekleyen ünlü analist “Bu ralli, parlak metali yaklaşık 2.060 dolar gibi yeni bir zirveye çıkardı. Altının 3.000 dolara çıkması için koşullar yeterli görünüyor.” dedi.

altin7.jpg

ALTIN FİYATLARI 3 KATINA ÇIKACAK

Ons altın fiyatının 3 bin dolarlı seviyelerde fiyatlanacağı beklentisi piyasa uzmanları arasında daha sık dile getirilmeye başlandı. Altın yatırımcısını yakından ilgilendiren diğer açıklama Crescat Capital Portföy Yöneticisi ve Ortağı Tavi Costa’dan geldi. “Altın fiyatının en az 3 katına çıkması muhtemel” diyen Costa, FED’in faiz hamlesinden sonra piyasanın boğaya döneceğini iddia etti. Ons altın fiyatındaki bu yükseliş beklentisi ile gram altın fiyatının da 2 bin lirayı geçmesi bekleniyor.