Bu yöntemle hemen sorgulayabilirsiniz! Üzerinize miras kalmış olabilir! Peki, miras sorgulama nasıl yapılır?

Bu yöntemle hemen sorgulayabilirsiniz! Üzerinize miras kalmış olabilir! Peki, miras sorgulama nasıl yapılır?
GİRİŞ

Üzerinde miras olup olmadığını öğrenmek artık bu yöntemle oldukça basit. Hemen kontrol edin! Peki, miras sorgulama nasıl yapılır? İşte merak edilen o detaylar…

Bu yöntemle hemen sorgulayabilirsiniz! Üzerinize miras kalmış olabilir! Peki, miras sorgulama nasıl yapılır? - Üzerinde miras olup olmadığını öğrenmek isteyenler artık kolayca sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar. Türkiye’de pek çok vatandaş üzerinde miras olmasına rağmen bu konudan zaman zaman haberdar olamıyor. Üzerinde miras olup olmadığını öğrenmek isteyenler için yeni düzenlemeler de devreye sokuldu.

Miras konusunda anlaşmazlıkların da ortadan kaldırılmasında bir nebze etkili olmasını sağlayacak sorgulama yöntemi sayesinde anında vatandaşların üzerinde miras olup olmadığını öğrenmeleri mümkün hale geliyor.

MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan yeni hizmet ile miras sorgulama işlemleri artık sadece birkaç dakikada yapılabilecek. Miras sorgulama işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için ‘’webtapu.tkgm.gov.tr’’ adresinden kolayca kimlik bilgileri ile işlem yapılabiliyor. Kimlik doğrulama adımlarını takip ederek vatandaşların rahatlıkla üzerinde miras olup olmadığını sorgulamaları mümkündür.

İlgili ekrana giriş yaptıktan sonra ‘’Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar’’ bölümünden işlem yapılır. Sonraki adımda ‘’Miras Kalan Taşınmazları Ara’’ ekranına giriş yaparak burada belge türüne göre farklı sorgulamalar yapılabilir.

E – DEVLET MİRAS SORGULAMA İŞLEMLERİ

e – Devlet üzerinden ayrıca Adalet Bakanlığı’nın bir hizmeti olan ‘’Veraset İlamı Sorgulama’’ ekranı ile sorgulama yapılabiliyor. Eğer ‘’webtapu.gov’’ adresinden sorgulama yapılacaksa burada yer alan sayfaya e – Devlet üzerinden de hızlı erişim sağlanabilmektedir.

Mahkeme tarafından verilen veraset ilamı olması durumunda e – Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı’nın Veraset İlamı Sorgulama ekranından işlem gerçekleştirilmesi mümkündür. Basit birkaç kimlik doğrulama adımı veya e – Devlet aracılığıyla vatandaşların miras konusunda merak ettiği tüm detaylara ve kayıtlara ulaşması sağlanacak.

KAYNAK: UŞAK HABER