e-Devlet Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

e-Devlet Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?
GİRİŞ

Kapsam dışına çıkılması ibaresi, e-Devlet sistemi üzerinden yapılmış olan pandemi destek başvurularının sonuçlanmış olduğu anlamını taşır.

E-devlet kapsam dışına çıktı ifadesi ile, pandemi döneminde maddi durumu yetersiz olan kişilerin yapmış oldukları başvuruların değerlendirme süreçlerinin olumlu olarak sonuçlandığı ve yakın bir zamanda kişilerin beyan etmiş oldukları hesap bilgilerine ödeme yapılacağı anlaşılabilir.

Pandemi Ödeme Çekildi Ne Demek?

Pandemi ödemelerinin çekildiği ifadesi, pandemi dönemi dahilinde destek talebinde bulunmuş olan kişilerin yeniden başvuru yapmaları durumunda daha önceden ödemelerini almış oldukları manasını taşır. Yani, e-devlet hesapları üzerinde pandemi ödeme çekildi yazan kişiler, daha önce pandemi destek ödeneğinden yararlandıkları için bu destekten yeniden yararlanma hakkına sahip değillerdir.

PTT Ödeme Çekildi Ne Demek?

PTT üzerinden ödemenin çekilmiş olduğu ifadesi, pandemi döneminde başvuruları açılan ve 1000 TL’lik yardım alınan dönemde yapılmış olan başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından kişilerin ödemelerini PTT şubelerinden birinden almış oldukları anlamına gelir. Eğer bu ifade ile beraber kapsam dışına çıktı ifadesi de sistem üzerinde yer alıyorsa ve kişiler ödemelerini şahsi olarak çekmediyseler, mutlaka PTT ile iletişime geçmelilerdir. Kendilerine verilmiş olan ücret farklı birine verilmemiş olsa dahi sistem üzerinde yaşanan bu yanlışlığın düzeltilebilinmesi için iletişim kurulması zorunludur.

E-Devlet Ödemenin Durumu Ne Demek?

Ödeme durumu bilgisi, e-devlet üzerinden alınacak olan herhangi bir yardım ya da desteğin durumunu belirtmekte olan bu ifade, devlet üzerinden alınacak olan herhangi bir yardım ücretinin hangi durumda olduğunu ifade eder. Kişiler ödemelerini almış olabilir, ödemelerini hala bekliyor olabilir ya da ödeme almaya hak kazanamamış olabilirler. Ödeme durumu kısmında eğer herhangi bir ifade yazmıyorsa, kişiler bir süre daha bekleyerek ödeme durumlarının sonuçlarını öğrenebilirler.

Son Ödemenin Durumu Ödeme Çekildi Ne Demek?

Ödemenin çekilmiş olması, devlet tarafından kişilere ödenmiş olan herhangi bir yardımın kişilerin kendilerince alınmış olduğunu ifade eder. Eğer ödeme durumunda kapsam dışına çıktı ifadesi de yer alıyorsa, bu da kişilerin ödemelerini almış olduklarını ve istedikleri zaman çekebileceklerini anlatır.

KAYNAK: