e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?
GİRİŞ

E-devlet şifre değişikliği yapabilmek için öncelikle telefon ya da bilgisayar üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılması gereklidir.

E-devlet şifresini değiştirmek isteyen kişiler, Ayarlar üzerinden “Şifre Değiştir” sayfasına geçiş yaparak şifrelerini kolaylıkla değiştirebilirler. Şifresini unutması sebebi ile değiştirmek isteyen kişilerinse ana ekranda yer alan “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklamaları ve ilgili adımları izlemeleri gereklidir.

SMS İle E-Devlet Şifresi Yenileme Nedir?

SMS kanalı üzerinden e-devlet şifresinin değiştirilmesi, e-devlet şifresini unutmuş olan veya değiştirmek isteyen kişilerin güvenliğini sağlamak amacı ile uygulamakta olduğu yöntemlerdir. SMS ile e-devlet şifrelerinin değiştirilmesi ya da yenilenebilmesi için kişilere bir güvenlik kodu gönderilir. Bu kod ile beraber kişiler şifre değiştirmek işlemlerini yapabilirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet hesap şifresinin alınabilinmesi için kişilerin izleyebilecekleri iki farklı yöntem vardır:

  • E-devlet şifresi almak isteyen kişiler eğer daha önce kendi adlarına kayıtlı olan bir hesaba sahipseler, unutmuş oldukları şifrelerini yeniden oluşturmak için e-devlet sayfasını kullanabilirler.
  • Daha önce hiç e-Devlet hesabı olmamış olan kişiler içinse PTT şubeleri üzerinden şifre alma işleminin yapılması gereklidir. Kişiler, kendileri için bir e-devlet şifresi alabilir ve bu e-Devlet şifresi ile beraber de kendi profillerine giriş yapabilirler.

E-Devlet Şifre Değiştirme Hatası Neden Verilir?

E-devlet şifresini değiştirmek üzere deneme yapılırken hata ile karşılaşılması, genellikle e-devlet sisteminin yoğun olmasından kaynaklanır. Bununla beraber, eğer kişiler sisteme bilgilerini girerken yanlış bir bilgi beyan etmişlerse, şifrelerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle de eski ve yeni şifrenin aynı olmamasına dikkat edilmelidir. Daha önce sisteme belirlenmiş olan şifrelerin de yeniden kullanılmaması gereklidir. Kullanıldığı takdirde sistem uyarı verir ve kullanıcılarına farklı bir şifre oluşturmaları gerektiğini söyler.

E-Devlet Şifresi Ne Zaman Değiştirilir?

e-Devlet şifresinin değişim zamanı, şifrenin PTT şubelerinden alınmasının ardından sisteme ilk giriş yapılmasından sonradır. Bununla beraber, e-devlet sistemi kullanıcıların güvenliğinin sağlanması için sisteme girişlerinin 3. Ayında kendilerine şifre değişikliği yapıp yapmamak istemediklerini sorar. Kişiler arzuları doğrultusunda hesaplarının e-devlet şifrelerini değiştirebilir ya da olduğu gibi bırakabilirler.

KAYNAK: