JGK 7.500 uzman erbaş alımına başlıyor! İlkokul mezunları da başvuru yapabilecek

JGK 7.500 uzman erbaş alımına başlıyor! İlkokul mezunları da başvuru yapabilecek
KAYNAK:Uşak Haber

Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) uzman erbaş alımı için düğmeye bastı. 2023 yılında en az 7 bin 500 kişilik uzman erbaş kadrosu açılacak. Uzman erbaş olmak için başvuru şartları açıklandı…

JGK 7.500 uzman erbaş alımına başlıyor! İlkokul mezunları da başvuru yapabilecek - 2023 yılında Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) uzman erbaş alımı ilanı bekleyenler için kritik sürece girildi. Son dönemde araştırma konusu olan uzman erbaş alımında düğmeye basıldı. Yeni yılda orduya istihdamda büyük hareketlilik beklenirken Jandarma Genel Komutanlığı da bünyesine yeni personel katacak. Uzman erbaş alımı için kontenjan ve başvuru şartları bir kez daha gündem oldu.

Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) tarafından yapılan duyuru ile birlikte 2023 yılı için yüksek kontenjanlara alım yapılacağı açıklandı. Bunun ardından uzman erbaş için personel alımı yapılıp yapılmayacağı gündem geldi. Son dönemde büyük artış yaşanan kontenjanlar genişletildiği için uzman erbaş kadrosuna da 7 bin 500 kişilik yer açılması bekleniyor.

asker.jpg

JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI

Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2023 yılındaki personel alımı duyuruları yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda 2021 senesinde 5 bin kişilik kadro açan JGK, geçen sene 2022 yılında 7 bin 500 uzman erbaş alımı yapmıştı. Edinilen son bilgilere göre JGK tarafından düğmeye basıldı ve bu yıl da 7 bin 500 uzman erbaş alımı için harekete geçildiği belirtiliyor. Bu yıl ilkokul mezunlarının da başvuru yapabileceği JGK uzman erbaş alımı başvuru şartları belli oldu.

2023/02/25/asker.jpg

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı uzman erbaş olmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları açıklandı. Adaylar için ilköğretim, lise, önlisans ve lisans mezuniyet durumu için ayrı kadrolar oluşturuluyor. İlköğretim mezunları dışında KPSS’den en az 50 puan alma şartı bulunuyor.

Uzman erbaş olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine katılmak isteyen adayların T.C. vatandaşı olması ve başvuru tarihinde 20 yaşından gün almış olması isteniyor. Adayların uzman erbaş olabilmesi için 27 yaşından küçük olması gerekiyor. Ancak yaş üst sınırının 27’den 35’e çıkarılması yönünde taleplerin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından değerlendirmeye alındığı öğrenildi.