Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Bu hataları sakın yapmayın! Otomobil sahiplerinin doğru bildiği yanlışlar…

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Bu hataları sakın yapmayın! Otomobil sahiplerinin doğru bildiği yanlışlar…
GİRİŞ

Milyonlarca araç sahibinin doğru bildiği birçok yanlış ilerleyen dönemde birçok farklı soruna neden olabiliyor. Bu hataları sakın yapmayın. İşte araç sahiplerinin doğru bildiği o yanlışlar…

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Bu hataları sakın yapmayın! Otomobil sahiplerinin doğru bildiği yanlışlar… - Türkiye’de ve dünyada her geçen gün yaygınlaşan otomobiller bir yandan hayatı kolaylaştırırken, diğer yandan birçok farklı soruna da neden oluyor. Özellikle İstanbul gibi mega kentlerde otomobil kullanmak, park yeri bulmak ve onarım, bakım hizmetlerinden yararlanmak bir hayli zorlaştı.

Otomobil sahiplerinin doğru bildiği birçok yanlış uzun vadede birçok farklı sorunun da ortaya çıkmasında neden oluyor. Araçlarını daha verimli ve daha iyi performans ile kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bu tür detaylara dikkat etmeleri gerekiyor.

MOTORU ISITMAK İÇİN BUNU YAPMAYIN!

Otomobil sahipleri tarafından doğru bilinen yanlışlar arasında özellikle soğuk kış aylarında araçları önceden çalıştırmak ve ısıtmak en önde gelen konular arasında bulunuyor. Otomotiv sektöründe yaşanan son teknolojik gelişmeler sonrasında dakikalarca aracın ısıtılması için boş yer çalıştırılmasına gerek kalmıyor. Yeni nesil enjeksiyonlu otomobiller en verimli yanmayı sağladığı için önceden ısıtılmasına gerek kalmıyor. Sadece 20 – 25 saniye kadar bekleyerek yakıtın optimum sıcaklığa ulaşması sağlanır.

SADECE KIŞIN KULLANILMAZ!

Doğru bilinen yanlışlar arasında bir diğer ise antifriz kullanımıdır. Antifriz sadece kış aylarında kullanılmaz. Antifrizin görevi motor soğutma sıvısının donmasını önlemektir. 4 mevsimi de yaşaya ülkemizde ise 3 – 4 ay boyunca bu görevi üstlenir. Ancak 12 ay boyunca da görevi devam etmektedir. Tüm sıvı giderlerinin paslanmaya karşı korunması için antifriz kullanımı gerekmektedir.

VİTES BOŞTA YAKIT TASARRUFU SAĞLANIR MI?

Özellikle son yıllarda arta akaryakıt fiyatları nedeniyle yakıt tasarrufu yöntemleri de araştırılıyor. Bu kapsamda vites boştayken araç benzin yakmaz düşüncesi doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Vites boşa alındığında motor stop etmemek için kendini rölantiye alır, bu sırada da yakıt yakar. Fakat araç vites boştayken gaz verilmediği için anlık tüketim tablosunda yakıt yakmadığı görülür. Bu nedenle yokuş inerken araç viteste olursa yakıt tasarrufu sağlanabilir.

KAYNAK: UŞAK HABER