Ramazan’da her sofraya 700 TL gıda yardımı! Devlet gıda yardımı başvuruları başladı

Ramazan’da her sofraya 700 TL gıda yardımı! Devlet gıda yardımı başvuruları başladı
KAYNAK:Uşak Haber

Alışveriş sepetini doldurmak her geçen gün daha zor hale geliyor. Devlet, mutfak alışverişinde maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara 700 TL gıda yardımı yapıyor. Gıda yardımı şartları…

Ramazan’da her sofraya 700 TL gıda yardımı! Devlet gıda yardımı başvuruları başladı - Son dönemde artan gıda fiyatları yüzünden market alışverişi yapmak giderek zor hal geldi. Alışveriş yaparken zorlananlara devletten maddi destek açıklaması yapıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde maddi durumu yetersiz vatandaşlara gıda harcamaları için destek veriliyor. Vatandaşın alım gücünü desteklemek amacıyla başlatılan uygulamaya yoğun talep gösteriliyor.

Pek çok kişi e-Devlet üzerinden yapılan gıda yardımları hakkında bilgi sahibi olmadığı için market alışverişinden kaçıyor. Maddi durumu yetersiz vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar arasında yılda 2 kere 700 TL gıda yardımı büyük ilgi görüyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için başlatılan gıda yardımı 3294 sayılı Kanun kapsamında hak sahiplerine yılda 2 kere ödeniyor.

alisveris.jpg

SYDV 700 TL GIDA YARDIMI NEDİR?

Son günlerde vatandaşların sık sık araştırdığı devlet gıda yardımı ile ilgili bilinmesi gerekenler açıklandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan bu yardım vatandaşlara market alışverişinde destek oluyor. Yılda iki kere verilen gıda yardımında ilki Ramazan ayı, ikincisi Kurban bayramı olmak üzere hak sahiplerine veriliyor. Ancak ihtiyaç olması halinde gıda yardımı yıl boyunca devam edebilir.

2023/03/11/edevlet.jpg

700 TL GIDA YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle TC vatandaşı olması, muhtaçlık belgesi çıkartması ve e-Devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvuru formunu doğru ve eksiksiz şekilde dolduranların SYDV incelemesi sonrası sosyal yardımlardan yararlanma hakkı doğuyor. 700 TL gıda yardımından 65 yaş üzeri herhangi bir gelire sahip olmayanlar, sosyal güvencesi bulunmayanlar ve hiçbir geliri olmayanlar yararlanabiliyor.

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan ve engel yüzünden çalışamayanlara 700 TL gıda yardımı yapılıyor. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapanlar “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” seçeneğine tıklayıp “Yeni Başvuru” adımından ilerleyerek form doldurabilir. Devletten 700 TL gıda yardımı başvuru sonucunu öğrenebilmek için “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” işleminden sonuç alınabiliyor.