Uşak Hacı Gedik Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Uşak Hacı Gedik Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?
GİRİŞ

Uşak Hacı Gedik Köprüsü'nün yeri Uşak ve Karahallı arasında yer alan karayolu üzeridir. Uşak Hacı Gedik Köprüsü içerisinde kitabe yer almamaktadır.

Ancak farklı kaynaklarda bu durum farklı şekillerde geçmektedir. Kaynakların birinde Uşak Hacı Gedik Köprüsü'nün Uşaklı Hacı Mustafa Efendi tarafından 1880 yılında yaptırıldığı yazmaktadır. Kesme taş ile örülen köprünün uzunluğu 26 metredir. Genişliği de 4,5 metre olan köprü 1955 yılında Uşak Valiliği tarafından onarılarak halka açılmıştır.

Uşak Hacı Gedik Köprüsü Hikâyesi

Uşak Hacı Gedik Köprüsü'nün geçmişi hakkında dolaşan söylentiler bulunmaktadır. Söylentilere göre Uşak Hacı Gedik Köprüsü Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır. Efendi bir halı tüccarıdır. Günlerden birinde sırtında halıları ile köprünün önünde yer alan farklı bir köprüden geçerken bir düşme tehlikesi geçirmiştir. Efendi, geçirdiği tehlike üzerine kendine bir söz verir. Verdiği söze göre eğer zengin olursa o alana bir kötü yaptırması gerekmektedir. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra Uşaklı Mustafa Efendi zengin olmuştur. Sözünü tutarak bu köprünün yaptırılmasını sağlamıştır.

Uşak Hacı Gedik Hanı

Uşak'ta bulunan Hacı Gedik Hanı Halıpazarı İlçesi mevkiine konumlanmıştır. Uşak Hacı Gedik Köprüsü ile benzer olarak geçmiş zamanlardan kalma otantik yapıya sahip olan bu han iki katlı taş bir yapıya sahiptir. Hanın alt kısmında 30 farklı dükkân ve kahvehane yer almaktadır. Hanın üst kısmında ise 30 ayrı oda bulunmaktadır. Hanı Uşaklı bir aileden gelen Hacıgediklerin büyük dedesi yaptırmıştır. Hanı yaptıran kişi Hacı Mustafa Efendi'dir. Günümüzde hanın yola bakan kısımları kullanılmaya devam etmektedir. Ancak içe bakan kısımda yer alan odalar artık kullanılmamaktadır. Henüz herhangi bir tadilat geçirmeyen han her şeye rağmen ihtişamını korumaktadır.

KAYNAK: UŞAK HABER