Uşaklılar kararını verdi! Peki, Uşak'ta hangi parti birinci oldu? Uşak’ta partiler kaç milletvekili çıkardı?

Uşaklılar kararını verdi! Peki, Uşak'ta hangi parti birinci oldu? Uşak’ta partiler kaç milletvekili çıkardı?
GİRİŞ

Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçimler 14 Mayıs Pazar günü yapıldı. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonuçları belli oldu. İşte 2023 Uşak seçim sonuçları…

Uşaklılar kararını verdi! Peki, Uşak'ta hangi parti birinci oldu? Uşak’ta partiler kaç milletvekili çıkardı? - 14 Mayıs 2023 Pazar günü Türkiye genelinde vatandaşlar seçimlerini yaptı. Cumhurbaşkanlığı adaylığında Türkiye genelinde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ardından üç aday seçim yarışına girdi.

Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre Türkiye genelinde Recep Tayyip Erdoğan %49,24, Kemal Kılıçdaroğlu %45,06 ve Sinan Oğan ise %5,28 oranında oy aldı. Uşak’taki seçmenler ise kendi illerindeki partilerin milletvekili sayılarını ve birinci çıkan adayı merak ediyor.

UŞAK’TA HANGİ İTTİFAK NE KADAR OY ALDI?

Uşak’ta da seçim yarışı büyük bir heyecanla takip edildi. Bu yıl seçimlerde birbirinden farklı birçok siyasi parti ittifak yaparak seçimlere katıldı. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve ATA İttifakı ise en dikkat çeken ittifaklar arasında yer alıyor. Uşak’ta ittifakların oy oranları ise AA verilerine göre şöyle:

  • Cumhur İttifakı - %47,34
  • Millet İttifakı - %46,66
  • ATA İttifakı - %1,97
  • Emek ve Özgürlük İttifakı - %1,91
  • Sosyalist Güç Birliği - %0,22

UŞAK’TA HANGİ PARTİ NE KADAR MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI?

Uşak’ta AA verilerine göre AK Parti birinci parti olmayı başardı. Uşak’ta toplam 928 sandıkta kullanılan geçerli 253.678 oyun %35,93’ünü alarak AK Parti 2 milletvekili çıkardı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 73.915 oy alarak %29,14 ile 1 milletvekili çıkardı. Uşak’ta İyi Parti %17,53 ile üçüncü parti olurken hiç milletvekili çıkaramadı. Uşak’ta toplamda 3 milletvekili Meclis’e girebildi.

UŞAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Uşak’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sonuçlar şaşırttı. AA verilerine göre Toplam 928 sandıkta verilen oylara göre üç aday arasında büyük yarış görüldü. Muharrem İnce ise çekilmesine rağmen Uşak’ta %0,72 oranında oy aldı. Türkiye genelinde olduğu gibi Uşak’ta da ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ciddi bir çıkış yaptı. Uşak cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ise şöyle:

  • Recep Tayyip Erdoğan - %47,60
  • Kemal Kılıçdaroğlu - %45,13
  • Sinan Oğan - %6,55

KAYNAK: UŞAK HABER