Uşak’ta betona su karıştırılmasına itiraz eden mühendise saldırı

Uşak’ta betona su karıştırılmasına itiraz eden mühendise saldırı
GİRİŞ

Uşak'ta, bir inşaatta numune aldıktan sona betona su katılmasına itiraz ederek karşı çıkan mühendis ve yanındaki stajyer darp edildi.

Sözcü Gazetesi'nden Selami Aydın'ın aktardığına göre, olay 1 Mart tarihinde Kemalöz Mahallesi'ndeki 4 katlı bir inşaatta yaşandı.

Yapı denetim firmasında görevli olan kontrol mühendisi Y.Y., stajyer A.A. ile birlikte inşaata giderek beton atılırken ilk mikserden numune aldı.

Numuneyi alımından sonra beton mikserine su karıştırıldığını fark eden Y.Y çalışanları uyararak, denetleme için bulunduklarını ve betona su katılma işleminin kendilerine söylenmesi gerektiğini hatırlatarak tekrar numune aldı.

Yapı denetim firması kontrol mühendisi YY, aynı şantiyede ikinci mikserin beton dökümü sırasında yine betona su karıştırıldığını fark edince, inşaattaki gürültüsü nedeniyle el işaretleri ile durumu kalıp ustalarına anlatmaya çalıştı.

Bunun üzerine inşaattaki çalışanlar tarafından üst kata çağrılan mühendis ve stajyer binaya çıkmaya çalışırken merdivenlerde inşaatta çalışan kalıpçıların saldırısına uğradı. Darp edilen mühendis ve stajyer darp raporu alarak, inşaat ustalarından şikâyetçi oldu.

usak-mehendis-saldiri.jpg

UŞAKLI MÜHENDİSLERDEN PROTESTO

Olayı protesto etmek için 15 Temmuz Şehitleri meydanında toplanan Uşaklı mühendisler meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi Başkanı Ümit Alp, "Bir daha felaketler yaşanmasın, insanlarımız hayatlarını kaybetmesin diye mücadele eden bir mühendis ve stajyer kardeşimiz tekme tokat dövülerek feci şekilde darp edildi.

Meslektaşımızın ve stajyer kardeşimizin tek suçu, güvenli bir bina yapılması için beton kalitesinden ödün vermemek adına beton harcı içerisine sonradan su ilavesini engellemeye çalışmalarıdır. Ne yazık ki bu insanlık dışı saldırı ilk değildir. Yapı denetim firması çalışanları, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle her zaman karşı karşıya kalmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: UŞAK HABER