Yeni yönetmelik yayınlandı; Bekçi olacaklar için bazı şartlar esnetildi! İşte yeni şartlar

Yeni yönetmelik yayınlandı; Bekçi olacaklar için bazı şartlar esnetildi! İşte yeni şartlar
KAYNAK:Uşak Haber

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilecekler için oluşturulmuş yönetmelikte değişikliğe gidildi. Hapis cezası şartına ilişkin süre 1 yıla çıkartılırken, önemli başka değişiklikler de yapıldı. İşte yeni şartlar…

Yeni yönetmelik yayınlandı; tüm şartlar değişti! Bekçi olacaklar için bazı şartlar esnetildi! İşte yeni şartlar - Geçtiğimiz yıllarda yönetmelik ile kolluk kuvvetleri arasına eklenen çarşı ve mahalle bekçilerine ilişkin şartlar da birtakım değişiklikler gerçekleştirildi. Bu değişiklikler kapsamında, daha önce hapis cezasına çarptırılan kişilerin bekçi olabilmesine ilişkin sürede artışa gidildi. Mezuniyet şartı da getirilen bekçilik için aynı zamanda korunan birtakım maddeler de dikkat çekti.

Daha önce bekçi olabilmek için ilkokuldan mezun olmak yeterli oluyorken; yeni yönetmelik ile birlikte bu kademe lise ve dengi okullara yükseltildi. Eğitim durumu şartını yönetmeliğe ekleyen ilgili kamu kurumu, bazı maddelerde katılığı sürdürürken; bazı maddeleri ise yönetmelikten çıkardı. Aynı zamanda bazı maddelerde ise süresel olarak değişikliğe gidildi. Peki, bekçi olma şartları neler? İşte yeni şartlar…

BAZI MADDELER, YENİ YÖNETMELİĞE EKLENDİ

Daha önceki yönetmeliğe göre, en fazla 6 ay olan hapis cezası şartı esnetildi. Yeni yönetmelikle birlikte bu süre 1 yıla çıkartılırken; kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıla kadar süreyle hapis cezasına mahkum olan kişilerin bekçi olmasının önü açıldı. Önceki yönetmelikte bulunan, “Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak” şartı yürürlükten tamamen kalkarken, “Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında soruşturma/kovuşturma devam ediyor olmamak” şartı yerine; “Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak” şartı yönetmeliğe eklendi.

BAZI MADDELER, YENİ YÖNETMELİKTE DE KORUNDU

Yeni yönetmelikte değişen maddeler kadar, değişmeyen maddeler de dikkat çekti. Bu kapsamda, eski yönetmelikte bulunan; “Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak” şartı, yeni yönetmelikte de aynen korundu. Öte yandan bugünden sonra yapılan bekçi alımları, yeni yönetmelik ile gerçekleştirilecek.