Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır? Malzemeleri

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır? Malzemeleri
GİRİŞ

Peteklerini temizlemek isteyen kişilerin öncelikle kombilerini kapatmaları ve eğer kaloriferleri sıcaksa soğuyana kadar beklemeleri gereklidir.

Daha sonra ise petek temizliğine önce petekleri yerinden sökerek başlanır. Peteklerin sökülmesinden sonra içlerinde yer alan filtreler de sökülür ve çamaşır sulu suda bekletilir. Filtreleri dışında kalan peteklerin içleri, hortum ya da duş başlığı ile kolay bir biçimde temizlenir. Daha sonra ise peteklerin ve filtrelerinin kuruması beklenir ve her petek yerine geri takılır.

Evde Petek Temizleme Malzemeleri Nelerdir?

Petekleri evde temizlerken kullanılması gereken malzemeler, çamaşır suyu, sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı olabilir. Bu malzemelerin herhangi biri kullanılarak da petek temizliği güzel ve kolay bir biçimde yapılabilir. Ancak genellikle çamaşır suyu ile beraber sıvı sabun temizlik için kullanılır.

Petek Temizleme Aparatı Nedir?

Peteklerin içlerinin temizlenmesine yarayan ve bir çubuk halinde olan petek temizleme aparatı, peteklerin yerinden çıkarılmadan kolay bir şekilde temizlenmesini sağlayan alettir. Farklı boyutlarda ve renklerde üretilen petek temizleme aparatları, genellikle uzun çubuklar şeklinde satılırlar. Petek temizliği için hazırlanmış olan çamaşır suyu ve sıvı sabun ile yapılmış olan temizlik sularına petek temizleme aparatları batırılarak kolay ve hızlıca petekler temizlenebilir.

Kalorifer Peteği Dış Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerin dışlarının temizlenebilmesi için çamaşır suyu katılmış ılık su hazırlanır. Daha sonra bir bez yardımı ile peteğin dışı silinir ve kurulanır. Arzuya göre, hazırlanmış bu suyun içine arap sabunu ya da diğer temizlik malzemeleri katılabilir. Ancak kalorifer petekleri üzerinde fazla leke ya da kir yoksa yalnızca çamaşır suyu da yeterli gelecektir. Bunların yanında yağ sökücü ya da cif gibi temizlik malzemeleri de kaloriferlerin silinmesinde kullanılabilir.

Petek Temizliği Yapılırken Kombi Kapatılır Mı?

Petekleri temizlemeye başlamadan önce mutlaka kombinin kapatılması gereklidir. Kombilerin kapatılmasından sonra peteklerdeki ısının dışarı verilmesi beklenir ve petekler tamamen soğuduktan sonra temizliğe başlanır. Bununla beraber, temizlemeye başlanacak olan peteklerin içinde yer alan suyun da boşaltılması gereklidir. Suyun da boşaltılmasından sonra temizliğe başlanabilir.

Kombi Petek Temizliği Kombiye Zarar Verir Mi?

Petekleri ve kombiyi temizleme işlemi, kombilere ve peteklere bir zarar vermez. Bazı firmalar tarafından gerçekleştirilen petek temizleme işleminde kullanılan temizlik kimyasalları, peteklere zarar vermez. Bununla beraber evlerde yapılan petek temizliklerinde kullanılan çamaşır suyu ve diğer temizlik malzemeleri, kullanımlarından sonra eğer düzgünce temizlenirlerse herhangi bir zarara neden olmazlar.

KAYNAK: UŞAK HABER